Interiér

#UPRATANÉ s Lujzou: nástrahy študentskej izby zničené

Študentská izba zväčša stratí akýkoľvek náznak detskej minulosti – zostanú maximálne plagáty áut alebo pop idolov na stenách. S vekom vašej ratolesti sa totiž menia aj jej potreby. Študentskú izbu definuje menej hračiek, viac knižiek, učebných materiálov a častejší „pobyt“ za písacím stolom. Ako udržať poriadok aj v tejto dospievajúcej izbe vám poradí Lujza.

Poriadok a čistota aj v študentskej izbe

Predtým, než sa pustíte do organizácie študentských materiálov, poličky po vyprázdnení prebehnite utierkou na prach. Ak chcete zabezpečiť bezprašné prostredie aj po kompletnom uprataní študentskej izby, vyskúšajte nenápadného, ale účinného pomocníka – čističku vzduchu Kärcher AFG 100.

Okrem toho, že sa stane dizajnovým doplnkom, poslúži aj ako usmerňovacie svetlo pri nočných výletoch za dobrotami do kuchyne. Vzduch pritom zbaví takmer na 100 % všetkých možných choroboplodných zárodkov vďaka HEPA filtru a filtru s aktívnym uhlím. Je predsa známe, že čím čistejší vzduch, tým lepšie nám to páli. A to platí nielen pre myseľ, ale aj pre jedlo.

Systém je základ

Ak aj vašim dieťaťom lomcuje puberta a neviete ho nijako donútiť k tomu, aby si upratalo izbu, je potrebná istá dávka trpezlivosti a spolupráce. Základom je nájsť systém a pokúsiť sa apelovať práve na prehľadnosť. Hoci zo študentskej izby nechceme spraviť pracovňu, skúste sem priniesť závan dospeláckeho života: zakladače, alebo aj šanóny.

V zakladačoch si študent dokáže krásne zorganizovať celý svoj študentský život, od matematiky, cez chémiu, až po slovenčinu. Založte sem spolu s ním všetky učebné materiály.

Odmeňovací systém je cesta

Ak vás baví sa doma hrať, aj keď ste už dospelí, vyskúšajte hru na odmeňovanie. Hoci sú vaše deti už v študentskom, a teda relatívne pokročilom veku, dávka motivácie nikdy nezaškodí. Na nástenku si každý mesiac pripnite rozpis úloh a podľa toho, koľko ich váš študent dokončí, ho odmeňte. Či už peniazmi alebo voľným časom, zostáva na vás.

Kreatívnym nápadom je tiež každý týždeň zmeniť heslo od Wi-Fi, ktoré sprístupnite vždy až po vykonaní danej úlohy.

Necháte si aj vy poradiť od Lujzy – uvidíte, že sa vám to oplatí.