Interiér

#Upratané s Lujzou: ako si udržať v kuchyni pohodu a  poriadok?

Kuchyňa je dôležité miesto v každom byte alebo dome a pre niekoho ide dokonca o najpodstatnejšiu súčasť bytia. Dejú sa tu hotové kulinárske zázraky a, priznajme si, občas aj menšie katastrofy. Tak či onak, kuchyňa je miestnosť, ktorú nie je úplne ľahké udržiavať upratanú, pretože tu z každej strany útočia potraviny a rôzne baktérie. Ako teda udržať v kuchyni pohodu a poriadok? Čítajte a zistite to.

Z kuchyne si spravte „miesto činu“

Zahlaďte stopy! Pri kuchtení je dôležité, aby ste za sebou spratávali stopy a kuchyňu tak čistili priebežne počas varenia alebo pečenia. Keď použijete panvicu a chystáte sa ju dať do výlevky, rovno ju umyte a odložte do skrinky. Môžete to vnímať ako detektívku a predstaviť si, že ste zločinec, ktorý po sebe musí zahladiť stopy. Akurát, že miestom činu je v tomto prípade kuchyňa a „zločinom“ varenie.

Ďalšou vecou, ktorá vám pomôže v organizácii, je všetko, čo môžete, po použití otrieť, teda aj pracovnú dosku a kachličky za ňou. Podobne to robia aj profesionálni kuchári v reštauráciách. Odborníci však nie sú takí optimisti a vravia: pozor na baktérie.

Kuchynská pracovná doska je kvôli práci s mnohými potravinami množstvom baktérií porovnateľná so záchodovou doskou. Keď sa zašpiní, je jednoduché ju pretrieť hubkou, avšak tým len zmažete viditeľné stopy a baktérie zostávajú. Ideálne je preto mať poruke dôležitého pomocníka – malý parný čistič.

Parný čistič vás zbaví akýchkoľvek kuchynských dôkazov

Para je jedným z najväčších nepriateľov nečistôt, rýchlo vás totiž dokáže zbaviť aj akejkoľvek mastnoty. Novinka Kärcher SC 3 EasyFix Premium iba pomocou pary a bez chemikálií odstráni až 99,99 % bežných baktérií. Tento pomocník sa pritom veľmi ľahko používa a dá sa vybaviť rôznymi doplnkami, ktorými sa dostanete aj do ťažko dostupných miest a ktoré vám čistenie ešte viac uľahčia. Svoje miesto tu má napríklad špeciálne uchytená handrička, ktorú po upratovaní stačí hodiť do práčky. Špiny sa tak nemusíte ani len dotknúť.

Bodová kefka je vhodným príslušenstvom aj na čistenie armatúr, ktoré sa tak budú opäť lesknúť ako nové. S parným čističom môžete bez problémov zmyť aj nečistotu z antikorových povrchov (napr. digestor). A opakujeme: bez akýchkoľvek chemikálií.

Spravte si z kuchyne systematické, no zábavné miesto

Upratovanie alebo čistenie naozaj nemusí byť oštara. Pred varením si všetky pomôcky, ktoré pri ňom budete potrebovať, vytiahnite vopred. Oveľa ľahšie sa vám tak bude sústrediť na to najdôležitejšie – na prípravu jedla.

Komínky a rady aj v kuchyni

Nebojte sa, neradíme vám, aby ste si v kuchyni postavili komín… ale vlastne áno, postavte si ich a rovno niekoľko. Taniere a všetky ďalšie riady jednoducho vložte do seba, čím ušetríte cenné kuchynské centimetre. Keď budete mať v riadoch poriadok, ľahšie vytiahnete vašu obľúbenú panvicu.

Príbory sa síce nedajú usporiadať do komínikov, môžete si však kúpiť pekné drevené rozdeľovače, ktoré oddelia útočnú vidličku od plachej lyžice. Zásuvky s podobne zameranými kuchynskými pomôckami držte pri sebe, aby ste ich mohli vždy šikovne vytiahnuť. Kuchynský spotrebný materiál, ako je napr. alobal pripevnite na vnútornú stranu dvierok na skrinkách a hurá – máte ďalšie ušetrené miesto.

Držte sa aj týchto rád a aj vaša kuchyňa sa stane príjemným miestom na život. Nezabúdajte, Lujza je tu preto, aby vám pomohla. Aby ste mali doma vždy krásne #Upratané. 🙂