Keď sa žena dozvie, že má rakovinu prsníka, je to jedna z najhorších správ v jej živote. Po prvotnom šoku začína bojovať na viacerých frontoch.

 

Najskôr musí zvládnuť vnútorný boj (čo bude so mnou, s mojou rodinou, deťmi? Ako im to oznámim? Ako to prijmú?). Žena – teraz už pacientka a s ňou aj jej najbližší, čelia novej realite. Dôležité je nepodľahnúť panike. Po medicínskej stránke ju budú viesť lekári, no doma potrebuje najmä psychickú podporu a čo najviac signálov „sme tu s tebou, pre teba, ideme ďalej“. Isté je, že rakovina prsníka zmení pohľad na život a preoseje hodnoty.

 

Neverte hoaxom

Lekári a vedci sa denno-denne snažia poraziť rakovinu. Preto je dôležité, aby pacientky nepodliehali nepodloženým, falošným správam (hoaxom) sľubujúcim zázraky na počkanie. Môžu sa vám prihovárať z napohľad seriózne vyzerajúcich stránok, alebo reťazových e-mailov. Nie, roztok sódy bikarbóny naozaj nelieči rakovinu…

 

Nie je všetko vo hviezdach a netreba čakať, čo nám osud priveje do cesty. Odvážne (a zodpovedné) ženy vedia, že šťastiu treba pomôcť. Preventívna prehliadka by mala patriť k dobrým zvykom žien po štyridsiatke. Ak sa má nález nájsť, tak sa nájde a vždy je lepšie objaviť (a riešiť) ho skôr.

 

Nové pacientky sa s dôverou môžu obrátiť na pacientské organizácie. Ženám s rakovinou prsníka sa na Slovensku venuje viacero. Napríklad OZ Amazonky, Herklub, Zdravá žena, samozrejme Liga proti rakovine a iné. Spolupracujú s profesionálmi z oblasti onkológie, psychológie a príbuzných odborov. Pacientky tu nájdu pochopenie a rady ako si zariadiť ďalší život. Na čo upriamiť pozornosť a čomu naopak neprikladať prílišný význam.

 

Ružová stužka nádeje

Zvyšovať povedomie o dôležitosti prevencie sa dlhodobo snaží aj fond Ružová stužka. Spoločnosť Kärcher Slovakia sa rozhodla podporiť túto agendu tematickým produktom. Zákazníci si môžu kúpiť čistič okien Kärcher WV 2 v bielo-ružovom dizajne a logom ružovej stužky. Z každého predaného čističa venuje Kärcher 2 eurá fondu Ružová stužka na podporu prevencie.

 

Zaujímavá súťaž prebieha aj na facebookovom profile Kärcher Slovakia. Ak chcete prispieť k šíreniu povedomia o dôležitosti prevencie rakoviny prsníka, navštívte profil a zapojte sa do súťaže o 4 robotické vysávače. Pomôžme ženám nájsť odvahu, aby zvýšili svoju šancu na zdravší život!