Vedeli ste, že október je mesiac boja proti rakovine? Je to len symbolika, no jej cieľom je zvýšiť povedomie o tomto strašiaku ľudstva. Dnes ešte nemôžeme povedať, že sme ju zložili na lopatky, ale hrdinovia dneška sa o to neúnavne usilujú.   

 

Vedci majú z roka na rok viac poznatkov o živote rakovinových buniek a ich šírení v ľudskom organizme. Jedným z nich je laureát Krištáľového krídla v kategórii Medicína a veda, profesor Michal Mego, špecialista na rakovinu prsníka. Pôsobí na Lekárskej fakulte UK v Bratislave i v Národnom onkologickom ústave. Na základe výskumu viac ako 500 Sloveniek objavil jeden zo spôsobov, ako nádor pomocou enzýmu oslabuje vlastnú membránu a uvoľňuje svoje bunky do krvného obehu. Odborníci ich volajú cirkulujúce nádorové bunky.

 

Nádej pre pacientky

Vedci sa teraz zamerali sa na výskum ako tento enzým zablokovať. Dokázali by tak obmedziť schopnosť nádoru uvoľňovať bunky a tvoriť metastázy. Znamená to novú nádej pre pacientky. Nové poznatky umožnia lepšie diagnostikovať, predpovedať vývoj choroby, monitorovať efektívnosť liečby a vďaka novým liekom nastaviť terapiu ušitú na mieru. To je úžasné!

 

Vedci svoju snahu nevzdávajú. Ale čo my, ženy? Koľké z nás sa k zdraviu svojich pŕs staviame zodpovedne? Žiadna si nemôže byť istá, že sa jej to netýka a preto ísť na „preventívku“ je to najmenej, čo môžeme urobiť. Práve včasná diagnostika zvyšuje šancu na úplné vyliečenie.

 

Odfoťte sa so stužkou

Zvyšovať povedomie o dôležitosti prevencie sa dlhodobo snaží aj fond Ružová stužka. Spoločnosť Kärcher Slovakia sa rozhodla pridať a podporiť túto agendu tematickým produktom. Zákazníci si môžu kúpiť čistič okien Kärcher WV 2 v bielo-ružovom dizajne a logom ružovej stužky. Z každého predaného čističa venuje Kärcher 2 eurá fondu Ružová stužka na podporu prevencie.

 

Zaujímavá súťaž sa v septembri rozbehla aj na facebookovom profile Kärcher Slovakia. Ak chcete prispieť k šíreniu povedomia o dôležitosti prevencie rakoviny prsníka, navštívte profil a zapojte sa do súťaže o 4 robotické vysávače. Povzbuďme ženy, aby sa aktívnejšie zaujímali o svoje zdravie, tešili sa zo života a robili svet lepším a krajším miestom pre život!