Chcete si čistenie užiť? - blog Upratené s Kärcherom
Riešenia pre malé firmy

Chcete si čistenie užiť? Myslite na svoje zdravie.

Jar naplno odhalila svoje vnady a čoraz krajšie počasie láka von. No keď na dvore domu, alebo firmy vidíme, čo všetko treba upratať a vyčistiť… Nejeden z nás by sa pri pomyslení na jarné upratovanie najradšej vyhovoril na jarnú únavu. A čo tak si to užiť?

Sme predsa profesionáli. Času je málo a robota nepočká. Ploty, mobiliár, chodníky, múry, schody, ale i vozidlá a stroje si zaslúžia pozornosť. So špinou najefektívnejšie skoncujeme pomocou vysokotlakových (VT) čističov. KÄRCHER ich má v ponuke desiatky – presne podľa potrieb a špecifík vašej firmy.

V predošlých článkoch sme priblížili vlastnosti VT čističov Kärcher, vďaka ktorým ich profesionáli na celom svete považujú za prvú voľbu. Či už ide o výkon, dômyselný dizajn, široké príslušenstvo, alebo spoľahlivosť a rýchly servis. Aj najväčší fachman však musí dbať na svoje zdravie a zdravie svojich kolegov. O tom však neskôr.

Zlatá stredná cesta

Na (nielen jarné) upratovanie vo firme sa ideálne hodí napríklad VT čistič strednej triedy, Kärcher HD 8/18-4 MX Plus. Voľbou materiálov, konštrukciou a parametrami oslovuje zákazníkov, ktorí od svojho stroja požadujú každodenné nasadenie trvajúce aj niekoľko hodín. A nechcú sa zaoberať otázkou, či to ich stroj zvládne. Lebo táto otázka je v triede profesionálnych VT čističov zbytočná.

Strojom za hodinu pretečie 760 litrov pri tlaku 180 bar. Poradí si s bežným znečistením vozidiel, strojov, mechanizmov a priemyselnej infraštruktúry, vrátane potravinárskych prevádzok. Integrovaný hadicový bubon dopraje obsluhe bezpečnú a komfortnú prácu. Novo vyvinuté čerpadlo s mosadznou hlavou valca prispelo k zvýšeniu čistiaceho výkonu a energetickej účinnosti až o 20%! Automatická dekompresia tlaku znižuje namáhanie kľúčových častí a veľký vodný filter predlžuje životnosť VT čističa. Dizajn VT čističa umožňuje rýchly prístup ku všetkým dôležitým častiam – k hlave valca, k elektroskrinke i k vodnému filtru. Aby vás bežná údržba nezdržiavala…

čistenie stroja VT čističom Kärcher

Majte silu pod kontrolou

VT čističe disponujú silou, ktorá pri neopatrnosti dokáže poškodiť drevo, kovové povrchy, dokonca i betón. Pridajte mokrý podklad, na ktorom sa pri práci pohybujete a máte hneď niekoľko rizikových faktorov. Bez ohľadu na výkon jednotlivých čističov myslite pri práci s nimi na bezpečnosť a majte ich silu pod kontrolou.

Nikdy nemierte pištoľou VT čističa na seba, ani na kolegov. Pri práci vždy použite ochranné pomôcky – okuliare, rukavice, pevné topánky. Pištoľ držte pevne a sústreďte sa na prácu. Začnite s nižším prietokom a postupne ho zvyšujte podľa potreby – s ohľadom na povrch a mieru znečistenia.

Zdravie nadovšetko

Ak s VT čističom pracujete každý deň, alebo niekoľko hodín denne, mala by vás zaujímať ergonómia. Malý, ale zložitý zápästný kĺb pozostáva z ôsmych kostičiek v dvoch radoch, ktoré spolu s prstami umožňujú jemnú motoriku. Nadmerná záťaž zápästia môže spôsobovať pichľavú bolesť, ktorá sa pri dlhšie trvajúcom zaťažení nezriedka prenesie cez lakeť až do ramena. A to vás môže vyradiť z práce na nepríjemne dlhú dobu.

Držanie pištole vysokotlakového čističa pri čistení

Pri krátkodobom preťažení zaberie oddych v kombinácii s analgetikom (masť, liek). Ak domáca liečba nepomáha a bolesť neustupuje, telo signalizuje poškodenie, alebo zápal väziva či chrupavky. V takom prípade rozhodne vyhľadajte odbornú lekársku pomoc. Liečba môže trvať aj niekoľko týždňov. Preto myslite na prevenciu. Pred zvýšenou fyzickou záťažou sa rozcvičte a pripravte svaly, šľachy a kĺby na prácu.

Na zdravie má vplyv aj konštrukcia strojov a ich súčastí, s ktorými ako užívatelia prichádzate do kontaktu. Nedajte sa zvábiť pekným dizajnom. Ten poteší oči, no dobrý dizajn musí byť predovšetkým funkčný a ergonomický. Aj v tejto kategórii KÄRCHER exceluje.

Víťazná kombinácia

VT čistič Kärcher HD 8/18-4 MX Plus získal ocenenie reddot award 2018 za produktový dizajn. Je vzhľadný, no najmä sa s ním dobre a ergonomicky pracuje.

Taká je aj VT pištoľ Kärcher EASY!Force. Konštruktéri skrotili spätnú nárazovú silu vysokotlakového prúdu vody, takže vy, ako pán situácie, vynakladáte iba minimálnu silu na stlačenie spúšte, držanie a ovládanie pištole. Využitie spätnej nárazovej sily eliminovalo napätie ruky a svalov v prstoch počas práce. Menej sa tiež namáhajú zápästia, lakte a chrbát, čo výrazne znižuje riziko pracovných úrazov z presilenia.

Príjemné je, že pištoľ EASY!Force môžete pripojiť k akémukoľvek VT čističu Kärcher (ak ich vo firme máte viacero, alebo v rôznych výkonových triedach).

Umývanie stroja s VT čističom Kärcher

Zaváži aj detail

Rýchlouzávery EASY!Lock, ktoré slúžia na výmenu pracovných nadstavcov, šetria pracovný čas. Aplikujú sa na pištoľ EASY!Force a v porovnaní s bežnými závitovými spojmi umožňujú až 5-krát rýchlejšiu manipuláciu. Vďaka prémiovým materiálom a spracovaniu dosahujú dlhšiu životnosť ako štandardné uzávery, sú bezpečné a spoľahlivé. Je to stávka na istotu, keďže nemusíte vymieňať nefunkčné tesnenia, alebo zháňať náhradné diely.

Pištoľ EASY!Force a rýchlouzávery EASY!Lock sú patentovanými produktami firmy KÄRCHER. Nenájdete ich na žiadnych strojoch iných značiek. Ostáva už len naštartovať novú hračku pre veľkých chlapcov a poslať špinu z firmy do minulosti.