Od praveku sú symbolom materstva a plodnosti. Objektom záujmu mužov i žien, hrdosti, ba i závisti, zdrojom inšpirácie umelcov. Vedia na seba strhnúť pohľady, no hlavný dôvod, prečo si zaslúžia viac pozornosti, je zdravie.

 

Ženy spravidla dbajú o svoje zdravie viac ako muži. Pre zachovanie zdravia pŕs však nestačí iba dopriať im kvalitnú podprsenku. Zmeniť to chce Ružová stužka, medzinárodný symbol prevencie rakoviny prsníka. Z USA sa iniciatíva Pink Ribbon, ktorá propaguje dôležitosť prevencie, rozšírila takmer do celého sveta.

 

Na Slovensku tento fond pôsobí pod názvom Ružová stužka (www.ruzovastuzka.sk). Cieľom fondu je povzbudiť ženy k preventívnym vyšetreniam prsníkov, aby si zvýšili šancu na zdravší život.

 

Nevyberá si

 

Rakovina prsníka je u nás i vo svete najčastejšou príčinou smrti žien na zhubné nádory. Na Slovensku ochorie na túto diagnózu takmer 3 000 žien ročne vo veku od 30 do 75 rokov. Najviac prípadov pribúda po štyridsiatke.

 

Podľa odborníkov je za tým okrem genetiky aj životný štýl a zanedbaná prevencia. Rakovinu prsníka môže spôsobiť predčasná menštruácia (pred 11. rokom života), menopauza po 55. roku, neskoršie prvé tehotenstvo (po 30. roku), žiadne tehotenstvo, ale i nadváha a stres.

 

Vezmite ich na mamograf

 

Hoci ženy od 40 do 69 rokov môžu ísť na bezplatné preventívne mamografické vyšetrenie každé 2 roky, podľa štatistiky tak robí len každá štvrtá. Ak mamograf odhalí nález včas, nie je potrebná veľká operácia, ani chemoterapia. Pri náleze v neskoršom štádiu (nádor väčší ako 20 mm) je liečba náročnejšia, bolestivejšia a riziko úmrtia vyššie.

 

Zrejme aj nízke povedomie slovenskej verejnosti o dôležitosti prevencie prispelo k zavedeniu Národného onkologického programu. Ak patríte do rizikovej skupiny, od budúceho roka vás zdravotná poisťovňa pozve na skríningové vyšetrenie. Príďte a doprajte vašim prsiam zdravú budúcnosť!